آنچه پیش روی شماست بر مبنای پروژه تاریخ شفاهی ایران در دانشگاه هاروارد به کوشش حبیب لاجوردی تهیه شده است.
در این پروژه با ۱۳۴ نفر از اشخاص مطلع از تاریخ معاصر ایران در دوره پهلوی اول و دوم مصاحبه شده است. از این مجموعه ۱۲۱ مصاحبه به زبان فارسی و ۱۳ مصاحبه به زبان انگلیسی است. متن ۱۳ مورد از مصاحبه‌های فارسی تا کنون منتشر نشده است. برای دیدن مصاحبه‌ها از منوی سمت چپ سایت بر روی روایت‌کنندگان کلیک کنید.
در سایت حاضر امکان جستجو در متن مصاحبه‌های فارسی منتشرشده تا امروز پیش‌بینی شده است. با استفاده از قابلیت جستجو، یافتن موضوعات در کل متون موجود یا به طور خاص در یکی از مصاحبه‌ها امکان‌پذیر است. مصاحبه‌های انگلیسی و منتشرنشده، در صورت ترجمه و انتشار در سایت قرار خواهد گرفت.

در بخش روایت‌کنندگان، نام و مشخصات مصاحبه‌شوندگان و توضیحاتی درباره مصاحبه وجود دارد. همچنین متن همه مصاحبه‌های منتشرشده به دو شکلِ متن کامل و نوار به نوار دسترس هستند.

در قسمت فهرست موضوعی، دستیابی به نمایه مصاحبه‌ها امکان پذیر است. افراد و موضوعاتی که در مصاحبه‌ها از آنها نام برده شده در این بخش قابل مشاهده است و با انتخاب هر مورد، به تمام نوارهایی که در آنها از موضوع مورد نظر سخن رفته است دسترسی پیدا خواهید کرد.

همچنین در قسمت دسته‌ها، مصاحبه‌ها بر اساس زبان، مصاحبه‌کننده و جنسیت مصاحبه شونده طبقه‌بندی شده‌اند.

در صورتی که تمایل به شنیدن فایل صوتی مصاحبه‌ها یا دسترسی به متن مصاحبه‌ها به زبان انگلیسی دارید می‌توانید به سایت اصلی پروژه تاریخ شفاهی هاروارد و یا کانال تلگرام تاریخ شفاهی هاروارد و یا کست‌باکس یا اسپاتیفای مراجعه کنید.