روایت­کننده: آقای دکتر سعید رجائی خراسانی

تاریخ مصاحبه: ۲۱ دسامبر ۱۹۸۴

محل مصاحبه: نیویورک- نیویورک

مصاحبه­کننده: ضیاء صدقی

نوار شماره: ۱

مصاحبه با آقای دکتر سعید رجائی خراسانی در روز ۳۰ آذر ۱۳۶۳ برابر با ۲۱ دسامبر ۱۹۸۴ در شهر نیویورک- ایالت نیویورک

س- آقای دکتر رجائی، امروز می­خواهم از حضورتان تقاضا کنم در شروع مصاحبه، شما یک شرحی به تفصیل راجع به سوابق پدرتان، مادرتان و طرز تربیت­تان و در کجا تحصیلات ابتدائی و متوسطه و تحصیلات عالی­تان را انجام دادید و همچنین از اولین فعالیت سیاسی­تان تا به امروز که در این مقام هستید، برای ما توضیح بفرمایید.

س- بسم­الله الرحمن الرحیم. من سعید رجائی خراسانی در سال ۱۳۱۵ در کرمان متولد شدم و تحصیلات ابتدائی و متوسطه­ام را در همان شهر تمام کردم. بعد از این‏که از شعبۀ ادبی فارغ­التحصیل شدم، رفتم به دانشگاه تهران و مستقیماً در کنکور دانشکده معقول و منقول آن­روز که بعد اسمش به دانشکدۀ ادبیات عوض شد، شرکت کردم.

س- دانشکده الهیات.

ج- دانشکده الهیات عوض شد، بله. شرکت کردم به دلیل علاقۀ خاصی که به فلسفه و معارف اسلامی پیدا کرده بودم و لیسانسم را در رشتۀ معقول در سال ۳۹ گرفتم و ظاهراً در کور­های آن‎جا ما یک چشمی داشتیم و ما رتبۀ اول شده بودیم و لذا بدون کنکور من را در دورۀ دکترای آن رشته پذیرفتند و خیلی هم احترام گذاشتند، تجلیل کردند. منتهی به خاطر یک سلسله مشکلات مالی که خیلی دلم نمی­خواست از آن به­ بعد، بعد از گرفتن لیسانس کَلِّ بر خانواده­ام باشم، مجبور بودم که یا لااقل احساس کردم که بهتر است من ادامه تحصیل ندهم و ترک تحصیل کردم و خودم را به نظام وظیفه معرفی کردم و بعد با یک معافی پزشکی که به من دادند، رفتم در خدمت آموزش و پرورش کرمان درآمدم. در اسفند ۳۹.

س- چطور شد شما معافی پزشکی گرفتید آقا؟

ج- برای این‏که خیلی ضعیف بودم، خیلی جسم و جانم ضعیف بود. هیچ بیماری یا علت خاصی نداشت، جز این‏که قیافه­ام ریز و خیلی ضعیف بود. بعد در کرمان دبیر بودم تا سال ۴۲. در طول این مدت دانشجویان رتبه اولی که در تهران پی کار بودند موفق شدند که برای خودشان از آن بورس­هایی که وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ به اصطلاح آن زمان، می­داد بگیرند و برای ادامه تحصیل تشریف ببرند خارج و به من و چند نفر از همکاران هم نامه­ای نوشتند که، یعنی از طرف وزارت آموزش و پرورش آن روز، اگر ما حاضر باشیم حاضرند ما را به بیروت بفرستند و من هم قبول کردم. برای این‏که به هرحال، تنها چیزی بود که به خاطر رتبه اول شدن به ما داده بودند. رفتم بیروت و یک بورس چهارسال تقریباً بی­حساب من آن‎جا داشتم. یعنی ۴ سال آن‎جا من می­توانستم هر کاری که می­خواهم بکنم و چون در دانشگاه آمریکایی بیروت درجۀ دکترا را نمی­دادند و چون می­بایست در رشته­ای متناسب با سوابق تحصیلیم ادامۀ تحصیل بدهم و فرهنگی هم شده بودم قرار شد که در رشتۀ تعلیم و تربیت کار بکنم و من در فلسفه، تعلیم و تربیت تمرکز دادم و تصمیم هم گرفتم که تمام این مدت ۴ سال را با گرفتن درس­های اضافی در رشته­های مورد علاقه­ام و درس­های مورد علاقه­ام صرف کنم آن‎جا و همین کار را هم کردم و وقتی که من دانشگاه آمریکایی بیروت را تمام کردم یک فوق­لیسانس داشتم با حدود شصت‏وخرده­ای کردیت.

س- فوق­لیسانس شما هم در فلسفه بود؟

ج- فوق­لیسانسم در فلسفه تعلیم و تربیت بود. در آن‎جا من این فرصت را پیدا کردم که یک مقداری فلسفه علوم که درس­هایی مثل general science یا منطق ریاضی، آمار، روان­شناسی و درس­هایی که در دوره لیسانس معمولاً فراهم نبود در دانشگاه تهران این‎ها را بگیرم و فکر می­کنم دورۀ خیلی خوبی بود و انگلیسی هم خوب یاد گرفتیم آن‎جا. بعد برگشتیم به دانشگاه تبریز و برای نخستین بار وارد کادر آموزشی گروه فلسفۀ دانشگاه تبریز شدم.

س- چه سالی بود آقای رجائی؟

ج- در سال اواخر ۴۷ بود. بعد البته یک مدتی طول کشید تا من از آموزش و پرورش منتقل شدم به آن‎جا، ولی عملاً سال ۴۷ در دانشگاه تبریز بودم و خدمت من در دانشگاه تبریز ادامه پیدا کرد تا اواخر سال ۵۸ یعنی یک سال بعد از انقلاب.

س- چه موضوعاتی را آن‎جا تدریس می­فرمودید؟

ج- در آن‎جا من بیشتر درس­های مختلف در دپارتمان فلسفه، منطق، تاریخ فلسفه، فلسفه اسلامی، سیستم­های فلسفی، ارزش­شناسی، یکی دو تا کورس در فلسفۀ علوم. برای یک مدتی دپارتمان جامعه­شناسی و فلسفه از هم جدا نشده بودند. برخی از درس­های علوم اجتماعی به­خصوص یک درسی داشتند که حتماً می­بایستی به زبان انگلیسی باشد و بیشتر همکاران ما زبان خارجی که خوانده بودند فرانسه بود، این درس را من درس می­دادم و در همین دوره بود که یک فرصت مطالعاتی به من دادند بعد از ۵ سال تدریس و من رفتم به انگلیس و تز دکترایم را در آن‎جا در دانشگاه Durham نوشتم.

س- در ۱۳۵۲ پس شما تشریف بردید؟

ج- در ۱۳۵۲ بله. رفتم به دانشگاه Durham انگلیس و تز را تمام کردم و در ظرف سه سال. ۵۵ برگشتم مجدداً به دانشگاه تبریز و به کارم ادامه دادم.

س- تزتان را راجع به چی نوشتید؟

ج- من رشتۀ مورد علاقه­ام بیشتر بحث­المعرفه بود و با تمرکز به فلسفۀ ملاصدرا. بنابراین من چیزی تحت عنوان مثلاً فلسفۀ ملاصدرا و مدلول­های معرفتی آن، بحث­المعرفتی آن تمام کردم. بعد برگشتم به دانشگاه تبریز تا یک سال بعد از انقلاب. در این مدت، یک مدتی در دپارتمان امور پژوهشی دانشگاه کار می­کردم. روابط بین­المللی و امور پژوهشی را اداره می­کردم علاوه بر تدریس و بعد هم یک مدت هفت، هشت ماه معاون دانشگاه بودم و بعد از دانشگاه تبریز مأمور شدم بروم به دانشگاه کرمان به عنوان سرپرست دانشگاه کرمان و رئیس دانشگاه کرمان رفتم آن‎جا که یک مقدار بازسازی دانشگاه کرمان را به عهده داشتم و بعد از این‏که دانشگاه­ها بسته شد و تقریباً کار عمده­ای در دانشگاه­ها نبود جز آن‎که در ستاد انقلاب فرهنگی می­شد که وزارت امور خارجه از من دعوت کرد که به این‎ها ملحق بشوم و آمدم یکسره به سازمان ملل. اما از وضع خانوادگی‎ام و پدر و مادرم. پدر من آقای محمود رجائی خراسانی، اهل خراسان است و در دجستان خراسان به دنیا آمد و پس از تحصیلات مقدماتی در علوم قدیمه می­رود به مشهد و در مدرسۀ سلیمان­خان مشهد تحصیلاتشان را ادامه می­دهند تا هنگامی که عده­ای از طلاب خراسان می­آیند به تهران برای ملحق شدن به کارهای دولتی- آموزشی، از جمله این‎ها مرحوم ادیب بجنوردی بود، مرحوم فروزانفر بود، بعد فاضل بود. عده­ای که آمدند، پدر من هم از جملۀ همین طلاب بود که بعد از فروزانفر و ادیب بجنوردی و این‎ها می­آید به تهران و در خدمت وزارت فرهنگ آن روز درمی­آید و تدریس می­کرده در دبیرستان­ها و بعد داور یک کلاسی باز کرده بود و می­خواست برای تقویت وزارت دادگستری از بین این طلاب عده­ای را انتخاب بکند و یک دورۀ آموزشی بدهد و این‎ها را در سمت‎های قضائی یا برای ثبت اسناد که نوبنیاد بود به کار بگیرد. پدر من در آن کلاس­ها شرکت می­کند و بعد با یک پست قضائی می­رود به کرمان. مدتی در این پست بود و بعد ظاهراً به دلیل این‏که اخلاقاً از این کار خیلی راضی نبوده استعفا می­کند و جواز وکالت می­گیرد و بعد وکالت دادگستری را هم رها می­کند و به دنبال کار آبا و اجدادیش می­رود که کشاورزی بود و در یک دهی نزدیک زرند کرمان چهار حبه از این ده خریده بود با مختصر پس­اندازی که داشت و کار کشاورزی را در آن‎جا شروع می­کند. وقتی او کشاورزی را شروع کرد من در کلاس ششم ابتدایی بودم و یادم هست که برای نخستین بار ما خانه­مان تقسیم شده بود و پدرم در ده می­بایست باشد و کار بکند. با امکانات خیلی محدودی که داشت و ما در شهر بودیم و تعطیلات تابستان ما را می­بردند به ده و ما آن‎جا به کمک بابا علف می­کندیم، نمی­دانم به گوسفندی می­رسیدیم و کارهایی که معمولاً در سن و سال ما از ما ساخته بود، می­کردیم و به اصطلاح در کشاورزی به پدرمان کمک می­کردیم. یک مقدار درخت پسته زده بود. من یادم هست که ما هم در غرس این درخت­ها و به­خصوص در تعطیل تابستان در پیوند زدن این درخت­ها ما خیلی فعال بودیم. هم من و هم برادرم و شاید بیشتر درخت­های پسته­ای که الان مثمر هست و ثمر می­دهد این‎ها را ما خودمان پیوند زدیم. به هرحال، تابستان هم این کار را می­کردیم.

س- شما چند تا برادر و خواهر دارید آقای رجائی؟

ج- پنج تا خواهر و برادر هستیم.

س- شما بزرگ­ترین اولاد خانواده هستید؟

ج- من بزرگ­ترین اولادم. برادر دیگری دارم که الان دارد مشغول board جراحی قلب است در بوستون. ان‎شاءالله تمام می­کند و می­رود ایران. سه تا خواهر هم دارم که این‎ها یکی­شان در کرمان است، یکی‎شان الان در تهران است و دیگریش هم مقیم خراسان بود و اخیراً آمده به کرمان و ازدواج کردند و زندگی‎شان را اداره می­کنند. هوای خانوادگی بیشتر فرهنگی و کشاورزی بود. چون پدرم به­خصوص به معارف اسلامی، به عرفان، حافظ مثلاً مولوی خیلی علاقه­مند است، ادبیات عرب خیلی دوست می­دارد و خیلی خوشحال است که به اصطلاح قسمت­های مهم ادبیات عرب را هنوز هم حفظ است و معارف اسلامی را معمولاً خیلی تشویق می­کرد در خانواده و تقریباً یک خانوادۀ متوسط از نظر اقتصادی و معتقد به حلال و حرام مثلاً کشاورزی بکنیم نانش حلال­تر است، این­طور چیزها. با یک سلسله مبانی فرهنگی که بیشتر از خانواده­های سنتی و از تحصیلات علوم قدیمه نشأت می­گرفت، یک این‎جور خانواده­ای را باید تصور بفرمایید در آن‎جا بزرگ شدم.

س- آقای دکتر رجائی، من می­خواهم که از شما تقاضا بکنم که راجع به اولین برداشت­های سیاسی و فعالیت­های سیاسی­تان در ایران برای ما صحبت بفرمایید. می­خواهم که از دوران ملی شدن صنعت نفت شروع کنم. چون در آن موقع شما، در سال ۱۳۳۰، می­بایستی در حدود چهارده، پانزده سالتان بوده باشد.

ج- دقیقاً همین طور است.

س- بنابراین می­دانستید که در اطرافتان چه می­گذرد. از آن‎جا شروع کنیم ببینیم که برداشت شما از آن زمان چه بوده و چه طرز تلقی از آن دوران داشتید و چه خاطراتی دارید و اولین فعالیت سیاسی شما از چه تاریخی شروع شد؟

ج- در ماجرای ملی شدن صنعت نفت تقریباً همۀ مردم یک بیداری سیاسی دریافت کردند. برای نخستین بار بود که مسئلۀ سیاسی که مربوط به منافع مردم و مردم می­شد خیلی فراگیر به ما هم رسید، به زرند کرمان هم رسید. من یادم هست که اخبار رادیو را با اشتیاق زیادی دنبال می­کردیم. منتها دو تا صفحه داشت این ماجرا. یا این صفحه دو تا جنبه داشت. دو تا رو داشت. در یک رویش، ماجرای ملی شدن صنعت نفت و قهرمان شدن مرحوم دکتر مصدق بود. ماجرای دومش وقایعی بود که وقتی که دکتر مصدق از نظر اقتصادی تحت فشار بود در ایران به وجود آمد و کارهایی که حزب توده کرد و یک مقدار رنجش عمومی در مردم عمومی به وجود آمده بود و من یادم هست که از این قسمت از برنامه ما اصلاً خوشحال نبودیم و ما دلمان نمی­خواست که توده­ای­ها بر سرنوشت مملکت حاکم بشوند. برداشت من از مسئله آن روز بیشتر عاطفی بود تا تحلیلی و مثلاً یادم هست که تو خیابان یک عده­ای از این‎ها که خیلی با هم دست ­بازی داشتند و این‎ها فحش می­دادند و بعضی اوقات هم با رفتارهای مذهبی برخورد نامتناسبی داشتند این برای ما رنجش خاطر فراهم می­کرد خیلی عمیق و ما معتقد بودیم که سرنوشت و اخلاقیات ما به دست افرادی افتاده که خیلی انضباط و نزاکت اخلاقی ندارند و جمعاً از این حرکت جدیدی که به وجود آمده بود خیلی خوشحال نبودیم. یک کار دیگری هم شده بود که نگرانی ایجاد کرده بود، لااقل در شهر کوچک ما در کرمان.

در فشار اقتصادی زمان مصدق دولت مجبور شده بود که زندانی­ها را آزاد بکند و ناامنی زیاد شده بود. ما هر شب می­شنیدیم که یک خانه­ای را دزد زده و یک نفر را مثلاً با چاقو سر بریدند و این‎ها. این هم یک وحشت عمومی ایجاد کرده بود. نمی­خواهم اظهارنظر بکنم که آن‎چه که شایع کرده بودند درست بود یا نبود. می­خواهم فقط بگویم که وحشت عمومی در مردم ایجاد کرده بودند و ایجاد ناامنی خودش از مکانیسم­هایی بود که، الان من این­طوری می­فهمم، جامعه را برای برگشت رژیم از نظر روانی مساعد می­کرد و این تنها چیزی بود که از آن دوره به یادم هست. به استثناء وقایعی که اتفاق افتاد و شاه رفت و از لندن برگرداندندش و بعد دکتر مصدق را آن طوری…

س- ۲۸ مرداد پیش آمد.

ج- بله. ۲۸ مرداد پیش آمد و این‎هاست. بعد در آن دوره من از نظر سیاسی نباید بگویم فعال بودم. این‎ها بیشتر خاطراتی است که از وقایع سیاسی زمان دارم من، نه این‏که فعالیت سیاسی داشته باشم. بعد وقتی که من رفتم دانشگاه تهران، دانشکده معقول و منقول در قسمت پل چوبی بود و از بقیۀ اسکلت دانشگاه جدا بود. در نتیجه وقایعی که در کل دانشگاه می­گذشت کمتر به ما برخورد می­کرد، این یک عامل بود. دومین عاملش این بود که محیط دانشکده معقول و منقول یک محیط بسیار پرجاذبه­ای بود و انسان بیشتر ترجیح می­داد که به محتوای دانشکده بپردازد تا به برخی از وقایعی که در سطح دانشگاه می­گذرد. مثلاً با بودن افرادی مثل مرحوم مطهری، مثل مرحوم الهی قمشه­ای، مثل مرحوم آیتی در دانشگاه برای ما یک لحظه استفاده از محضر این‎ها مغتنم بود و ما مجال این‏که ببینیم در دانشسرای عالی آقای دکتر تسلیمی مثلاً اعتصاب راه انداخته به چه دلیل است این‎ها زیاد نداشتیم. لااقل من شخصاً نداشتم. مسئلۀ دیگری که آن روز برای من خیلی اهمیت داشت این بود که من فکر می­کردم که ورود به حیات سیاسی باید با یک پختگی و با یک تجربه­ای باشد و من ترجیح می­دادم که ناظر جریانات سیاسی باشم و مطالعه کنم و قضاوت کنم، عوض این‏که درگیر باشم و فکر می­کنم که زود بود که من شتاب­زده به اصطلاح هیجان سیاسی پیدا بکنم و در حقیقت اولین موضع سیاسی که من اتخاذ کردم در سال ۱۳۳۹ بود. وقتی بود که آیت­الله بروجردی به رحمت خدا رفته بود و مسئله این بود که بعد از ایشان از چه کسی من می­بایست تقلید بکنم و من پس از یک مختصر بررسی­هایی و مشاورت­هایی که با اهل فن انجام دادم، تصمیم گرفتم که مقلد امام خمینی باشم. انتخاب آیت­الله خمینی آن روز که بعد امامت امت را به عهده دارند و امروز به نام امام خمینی شناخته شده هستند در دنیا به این مناسبت بود که ایشان موضع سیاسی داشتند و برخوردهای فلسفی و عرفانی بسیار عمیق با مسائل و من فکر می­کردم که ایشان به اصطلاح من را و نیازمندی­های روحی و فکری و سیاسی من را بهتر راضی می­کنند و در نتیجه، من مقلّد ایشان شدم و در همان سال­های چهل به بعد دیگر جریانات سیاسی هم در قم و بعد در تهران اوج می­گرفت و برخورد روحانیت با رژیم شاه پیش آمد و مسئلۀ دستگیری امام و عده­ای از روحانیون و بعد تبعید ایشان به ترکیه و به عراق. دیگر از آن‎جا این‎ها جزو زندگی من شد. آن‎جا من تعهد داشتم نسبت به این مسائل و ناظر نبودم و قبل از آن نباید ادعا بکنم که من موضع سیاسی فعالی داشته باشم.

س- می­شود گفت که فعالیت سیاسی شما اصولاً از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ شروع شد؟

ج- این خیلی درست است. در کودتای ۲۸ مرداد و بعد من اشتیاق به مسائل داشتم ولی فعالیت سیاسی نداشتم. سعی می­کردم خودم را درگیر نکنم. البته در جریانات انقلاب سفید و این‎ها یک انزجار عمومی که همۀ مردم داشتن ما هم داشتیم، همه داشتند. یا مثلاً انزجاری که مردم علیه حزب رستاخیز داشتند همه داشتند. این را شاید نمی­شود به عنوان فعالیت سیاسی تلقی کرد.

س- دقیقاً.

ج- آن‎جا که انسان موضعی بگیرد و وارد بشود و حرکت بکند با این‏که عکس­العمل نشان بدهد، فرق دارد و من گمان می­کنم پس از انتقال، پس از به اصطلاح تعیین تکلیفم از لحاظ تقلید و پیوستن به امام خمینی صرفاً به عنوان یک مقلد حیات سیاسی من شروع شد.

در دوران حزب رستاخیز خیلی جالب است. من در انگلیس بودم و من تنها کسی بودم که آن به اصطلاح فرم­های مخصوص عضویت حزب رستاخیز را امضاء نکرده بودم و خیلی از این بابت خوشحال بودم و وقتی برگشته بودم ایران، همیشه از تمام صحنه­هایی که ممکن بود من را با این سؤال مواجه بکند که «آقا شما عضو حزب هستید یا نه؟» فرار می­کردم. یکی از خوشحالی­هایم این بود که من هنوز عضو نشدم. تا آخرش هم نشدم. گرچه آن­هایی هم که شده بودند، خیلی­هایشان با حساب شده بودند، مصلحتی رفته بودند که از درون متلاشی بکنند. بعضی­هایشان اصلاً اعتنایی نداشتند. تحمیلی یک امضایی از مردم گرفتند، از همه گرفته بودند و من نمی­توانم بگویم که من عضو نشده بودم به عنوان یک عمل مبارزاتی خیلی مهم حساب کنم. شانس من این بود که من در انگیس بودم و خوشبختانه توانسته بودم از امضاء کردن آن فرم­های بی­ربط اجتناب کنم.

س- حالا که راجع به شروع فعالیت سیاسی شما از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ صحبت شد، لطفاً می­توانید که بفرمایید برای ما که در آن روز فعالیت شما چگونه بود و چه خاطراتی دارید از آن موقع؟

ج- سخنرانی امام قویاً مورد علاقۀ همه کسانی بود که مقلّد ایشان بودند و خط سیاسی ایشان را دنبال می­کردند. به سخنرانی امام باید بپیوندیم چند مسئلۀ دیگر را. ماجراهای انقلاب سفید را، ماجراهایی که بین به اصطلاح حکومت وقت ایران و اسرائیل و آمریکایی­ها و کاپیتالاسیون و غیره و ذلک می­گذشت. همۀ این‎ها در اذهان عمومی بود. وقتی که امام آن حرکت را شروع کردند همه مردم من می­توانم بگویم که، لااقل تا آن‎جایی که ما می­شناختیم، عدۀ زیادی از مردم لااقل، خوشحال بودند ولی عده­ای متعهد و وابسته بودند به این حرکت. من خودم را جزو افراد وابسته و متعهد به این حرکت می­دانستم، واقعه را دنبال می­کردم و خیلی دلم می­خواست که در قم باشم یا در تهران باشم، اگر تظاهراتی هست شرکت بکنم.

س- کجا بودید آقا شما؟

ج- من آن روز کرمان بودم، در دبیرستان­های کرمان بودم. خاطر مبارکتان هست که…

س- آن‎جا هم خبری بود آقا؟

ج- آن‎جا خبر خیلی کم بود. کرمان اصولاً از نظر سیاسی شاید خیلی فعال نبود آن روز، ولی اخبار را مرتب دنبال می­کردم و دلبستگی­های سیاسی در مردم بود. من یادم هست که خیلی نگران بودم از این‏که مردم می­بایست بروند به لوایح شش­گانه رأی بدهند اگر یادتان باشد؟

س- بله، بله.

ج- و من آن روز در دبیرستان شاپور آن روز که امروز حتماً اسمش عوض شده ناظم دبیرستان بودم و می­بایست بچه­ها را به صف کنند و ببرند و من به عنوان ناظم مدرسه ظاهراً وظیفه­ام این شده بود که حتماً این‎ها را ببرم. من به مسئولین آموزش و پرورش پیشنهاد کردم چون من ناظم مدرسه هستم این را اصلاً به من واگذار کنند. من هر جور که صلاح می­دانم اجرا می­کنم و پای مسئولیتش هم می­ایستم. به من گفتند که شما چه‎کار می­کنید؟ توضیح بده که چگونه این کار را انجام می­دهی؟ گفتم خیلی آسان است. بچه­ها را در مدرسه جمع می­کنم و به آن­ها می­گویم که یک همچین دستورالعملی آمده که باید بروند رأی بدهند و چون آزادی و دموکراسی بر مملکت حاکم است، آقایانی که ‎می‎خواهند تشریف ببرند رأی بدهند ببرند ضمناً بچه­هایی که از کلاس نه به پایین هستند، در سنّ قانونی نیستند و حق ندارند تشریف ببرند رأی بدهند. چون این رأی­ها را مخدوش می­کند. بقیه اگر علاقه­مند هستند رأی بدهند، تشریف ببرند و این بهترین برخورد درستی است که در شرایط آن روز ما باید به این مسئله می­کردیم. منتهی مسئولین آموزش و پرورش خیلی خوشحال نبودند از این کار، خیلی طبیعی است آن­ها تحت فشار بیشتری بودند و ضمناً جرأت و جسارت این را هم که با مسئله به این آزادی برخورد بکنند نداشتند و ترجیح دادند که برای خودشان دردسر درست نکنند. ضمناً خدا پدر مادرشان را بیامرزد برای من هم دردسر درست نکردند. یعنی گزارش نکردند که فلان است، این­طور است. فقط شاید لطفی هم به من کردند که من را درگیر آن ماجرا نکردند و گفتند نه آقا به تو مربوط نیست. خودمان می­کنیم. در آن جریانات همه موضع داشتند، ما هم موضع داشتیم. ما معتقد بودیم که خط، خط امام خمینی است و باید از ایشان تبعیت بکنیم و باید به اصطلاح مواضع سیاسی ایشان حفظ بشود و آن‎چه که رژیم داشت در مملکت به عنوان اصلاحات و انقلاب سفید می­کرد، غلط بود، لوایح شش­گانه به مصلحت مملکت نبود، همه تظاهرات سیاسی و عوام­فریبی بود و این مواضعی بود که داشتیم و در بحث­های بین­الاثنین و در کریدورهای دبیرستان با معلم­ها و با دانش‎آموزان معمولاً این کار را هر وقت فرصتی پیش می­آمد، انجام می­دادیم و به علاوه، من خودم را مقلّد امام خمینی می­دانستم. بنابراین من به تمام وجود درگیر و متعهد بودم به مسیر ایشان.

س- آقای دکتر رجائی، شما سال ۱۳۴۷ تدریس­تان را در دانشگاه تبریز شروع کردید.

ج- بله.

س- شما فعالیت­های سیاسی­تان از سال ۱۳۴۷ تا سال ۱۳۵۶ که جنبش انقلابی ایران شروع شد، چه فعالیت­های سیاسی داشتید؟

ج- آن دورۀ خدمت من از ورود به دانشگاه تبریز تا خروج از دانشگاه تبریز و رفتن به دانشگاه کرمان را باید به دو قسمت تقسیم بکنیم. یکی، یک دوره­ای بود که من رفته بودم برای فرصت مطالعاتی و تزم را در انگلیس می­نوشتم. آن نوع فعالیت­های سیاسی­اش فرق می­کرد و آن دوره­ای که در دانشگاه تبریز بودم دورۀ دیگری بود که نوعاً فعالیت­هایش متفاوت بود.

س- ممکن است هر دو را برای ما توضیح بفرمایید.

ج- در دانشگاه تبریز، تماس با دانشجویان انقلابی، اتخاذ مواضع سیاسی درست با سکوت­ها، با به کار بردن اصطلاحات مناسب در کلاس، من نمی­دانم شنوندگان من در آینده این تصور را خواهند داشت که خفقانی که در محیط ایران آن روز بوده چه بوده؟ آیا خبر دارند که مثلاً چند نفر از دانشجویان ما را به جرم این‏که یک کتابی، حتّی از کتاب­های مهندس بازرگان داشتند این‎ها را زندان کردند.

س- ما فرض را بر این می­گذاریم که آن­هایی که می­آیند پنجاه سال بعد از این جریان مطمئناً اطلاع ندارند. بنابراین از شما تقاضا می­کنم که این‎ها را با جزییات توضیح بفرمایید.

ج- بنابراین این‎ها را هم باید بگوییم. وقتی ما وارد دانشگاه تبریز شدیم، یادم هست که دولت تصمیم گرفته بود که قدرت­ها را که می­شکست، اکنون قدرت­های درون دانشگاهی را بشکنند. بنابراین تصمیم گرفتند کرسی استادی را ملغی کنند، فقط آزاد بگذارند و مقررات استخدام را هم بشکنند و افراد زیادی از جوان­های بانشاط را وارد دانشگاه بکنند و بین این جوان­ها و سیستم سنتی دانشگاه یک نوع رقابت و دودستگی ایجاد بکنند و این‎ها را به جان هم بیاندازند و بعد به دانشجویان هم بورس بدهند و پول بدهند و دانشجویان را علیه مدیریت دانشگاه به عناوین مختلف تحریک بکنند و یک آش شله قلمکاری درست بکنند که فقط خودشان می­دانستند دارند چه‎کار می­کنند. این کار را رژیم در دانشگاه تبریز شروع کرده بود که من وارد شدم آن‎جا و معمولاً به من می­گفتند سر کلاس رفتن خیلی مشکل است. من نمی­دانستم که چرا مشکل است. فقط می­دیدم که همه با احتیاط با کلاس برخورد می­کنند و خوب این احتیاط­ها و به اصطلاح مواضع سیاسی، موقعیت­ها و اصطلاحات سیاسی که از طرف رژیم پیشنهاد می­شد این‎ها معمولاً دست و بال کادر آموزشی را می­بست. بنابراین، مردم آن‎جا خطّ خودشان را انتخاب می­کردند. برخی سعی می­کردند مماشات بکنند، برخی سعی می­کردند که مخالفت بکنند و خودشان را درگیر نکنند و برخی سعی می­کردند که داد و بیداد هم بکنند و احتمالاً برای خودشان هم دردسر هم درست بکنند. در این به اصطلاح طیف وسیع فعالیت­های سیاسی انسان قرار می­گرفت. ما روشی را انتخاب کرده بودیم که شامل چند عنصر می­توانیم بگوییم می­شد. یکی همکاری با دانشجویان انقلابی و هم خط شدن و جهت دادن و مبادلۀ فکری برقرار کردن با آن­ها. دوم انصراف کامل و عدم شرکت در مراسم تشریفاتی و مواضعی که به نحوی از انحاء رژیم سعی می­کرد در غالب­های آن­ها خطوط سیاسی خودش را معرفی بکند و اصطلاحات خودش را جا بیاندازد. سوم اجتناب و در صورت لزوم مخالفت اصولی نه مخالفت احساساتی با برخی از مواضعی که از طرف رژیم به عنوان به اصطلاح مواضع آموزشی ارائه می­شد. ولی اصولاً این‎ها به اصطلاح مواضع تبلیغاتی سیاسی سخیف بود. مثلاً پیشنهاد می­کردند که آقا کتاب انقلاب سفید را باید در کلاس­های دانشگاه تدریس بشود. مواضع خیلی اصولی که می­شد ارائه داد و با این کار مخالفت کرد این بود که اصولاً این نوع تبلیغات وازدگی ایجاد می­کند و ما این کار را تأیید نمی­کنیم. آن­ها نمی­توانستند یقه آدم را بگیرند، ولی اگر می­گفتیم خیر آقا من این کار را نمی­کنم، خوب عواقبش کاملاً روشن بود. ما سعی می­کردیم از فرصت­های مناسب استفاده بکنیم و به اصطلاح، اصطلاحات و شگردهای رژیم را خنثی بکنیم. گمان می­کنم این بزرگ­ترین کار کسانی بود که دانشگاهیان و روشنفکران در آن روزها انجام می­دادند.

دیگری سازماندهی دانشجویان بود و دادن اطلاعات و گرفتن اطلاعات. شما می­دانید در آن روزگار جابه­جا کردن جزو­ه­ها و پلی­کپی­ها و فتوکپی­ها و مواد و مطالب سیاسی سخنرانی­های امام، مطلبی مثلاً از مرحوم دکتر علی شریعتی و غیره ذلک این‎ها کار بود و این کارها بعضی اوقات بدون حمایت کادر آموزشی بسیار بسیار مشکل می­شد. دانشجویان می­بایست در کادر آموزشی یک عده­ای را داشته باشند که در مواقع حساس بروند تو اتاقشان و اسنادشان را به آن­ها بدهند و از آن­ها کمک بگیرند، یا کمک­های مختلف حتّی مالی و غیره این ارتباط حتماً می­بایست به وجود بیاید و من گمان می­کنم در ایجاد این سازماندهی و ارتباط من و عدۀ زیادی از همکارانم خیلی فعال بودیم. این فعالیت به­خصوص بعد از این‏که ما از انگلیس برگشتیم، خیلی اوج گرفت. برای این‏که مسائل داخلی ایران هم خیلی اوج گرفته بود. از سال ۵۵ به بعد شدت مبارزات دانشجویی و حرکات سیاسی در دانشگاه­ها خیلی بالا گرفته بود. شما توجه دارید که خارج از دانشگاه­ها تقریباً حرکات سیاسی مقدور نبود. یعنی خفقان و نظارتی که محیط تحمل می­کرد، رژیم بر تمام محیط­های اداری تحمیل کرده بود، خیلی سنگین بود.

من یادم هست که وقتی عروسی ما در کرمان برگزار شد، حتّی در جلسۀ عروسی ما هم یک عده­ای از مأمورین ساواک این­ور و آن­ور قدم می­زدند. این نفوذ بسیار عمیق و به­خصوص شایعات مربوط به نفوذ ساواک باعث شده بود که در بیشتر محیط­های اداری و کار مردم جرأت نکنند با هم صحبت کنند. تنها جایی که عملاً نمی­توانست محیط کنترل کامل داشته باشد دانشگاه بود. برای این‏که دانشگاه اصولاً محل اجتماعات بود. طبیعت کارش عبارت بود از کلاس، یعنی جمع شدن سی چهل تا جوان، جوانِ احساساتی، که حتماً به مشامشان به اصطلاح بوی مسائل سیاسی هم خورده و وضع مدیریت جامعه را هم دارند می­بینند، جشن­هایی هم که شاه هی می­خواهد در دانشگاه­ها تشویق بکند، دارند می­بینند، وضع کافه­تریاها را دارند می­بینند، بی­حجابی تشویق می­شد دارند می­بینند. همۀ این‎ها را می­دیدند و کم و بیش سیاست­های پشت، این مشغولیت­هایی که به اصطلاح برای دانشجویان فراهم می­شد این‎ها را می­توانستند بفهمند. در نتیجه، محیط دانشگاه محیطی بود که در آن‎جا هرچه هم کنترل می­کردند نمی­توانستند جلوی برخی از تبادلات فکری و برخی از سازماندهی­ها و حرکات را بگیرند و شما اگر خاطرتان باشد تقریباً همۀ حرکات سیاسی در سال­های ۵۰ و به­خصوص مثلاً از ۵۲ به­بعد همه­اش در دانشگاه­ها خلاصه شده بود و بقیۀ محیط­ها، محیط آموزش و پرورش، محیط ادارات حتی منابر کنترل شده بود کاملاً و مردم قدرت نفس کشیدن نداشتند و شبکۀ اقتصادی هم که در جامعه به وجود آورده بودند تقریباً همه بدهی قسط پیکان و زندگی قسطی و این‎ها بودند، حقوق­های مردم را به نحوی کنترل می­کردند که این‎ها براساس مزایا، بیشتر می­بایستی زندگی کنند تا براساس حقوق. من یادم هست که ما خودمان مثلاً تو دانشگاه یک چیز اندکی دوهزار تومان، دوهزاروپانصد تومن به ما حقوق می­داند، سه برابرش به ما مزایا می­دادند. مزایا یعنی چیزی که در اختیار مدیر هست و هر وقت می­خواهد می­تواند قطع کند. با این نوع به اصطلاح حق­الارتزاقی که برای کارمندهای محروم جامعه فراهم کرده بودند کلیۀ آزادی فکری آن­ها را گرفته بودند و آن­ها را قشنگ مهار کرده بودند. تنها کسانی که از این مهار آزاد بودند دانشجویان بودند و استادهای دانشگاه هم طبیعتاً ارتباط مستقیم داشتند به دانشجو. وقتی ما درِ اتاقمان را می­بستیم، دانشجو می­آمد راجع به مشکلات درسی‏اش از ما بپرسد، این کار مشروعی بود. ساواک نمی­توانست همراه هر دانشجویی یک مأموری بفرستد وقتی آن دانشجو می­خواهد بیاید تو اتاق معلمش. یا مثلاً من از موقعیت اداره کل امور پژوهشی خیلی استفاده کردم. این اداره­ای بود که به بورس­ها مربوط بود. دانشجویان مجبور بودند که بیایند مثلاً درخواست بورس بکنند وضعشان را به من بگویند. این را دیگر نمی­توانستند کنترل بکنند. بنابراین اگر از دانشجویانی که به من مراجعه می­کردند مطمئن بودم، دیگر مطمئن بودم که کس دیگری روابط ما را کنترل نمی­کند و در این شبکه­ها بود که استادان و دانشجویان کارهایشان را هماهنگ می­کردند و سازماندهی می­کردند. انجمن­های اسلامی و ارگان­های دانشجویی قویاً مورد توجه عده­ای از معلم­های دانشگاه بود از جمله خود من. البته خود ما هم در سطح کادر آموزشی یک اجتماعات دیگری داشتیم که ظاهرش این بود که این‎ها جلسه­ای دارند مثلاً هفتگی با هم، حرف­های صنفی می­زند و میوه می­خوردند و این‎ها ولی در آن جلسه کارهای بسیار بسیار زیادی انجام می­شد و یادم هست که در هفت دانشکده دانشگاه تبریز هفت تا انجمن اسلامی بود، از هر انجمن اسلامی قرار شده بود یک نفر در یک شورای عالی در سطح دانشگاه شرکت بکند از این تیم هفت نفری که در شورای عالی انجمن­های اسلامی دانشگاه تبریز شرکت می­کردند فقط یک نفر بود که با آن گروه استادان که تشکیلات جداگانه­ای داشتند ارتباط داشت. آن نفر الان در تهران مسئولیت بسیار مهمی دارد. من هم از طرف استادان عضو رابط بودم. آن قدر خفقان و فشار زیاد بود که یادم هست بسیاری از استادهایی که در آن جلسات شرکت می­کردند ولی از اطباء شهر تبریز و روشنفکرهای شهر تبریز این‎ها به ما می­گفتند که آن‎چه که از دانشگاه می­دانی اصلاً تعریف نکن، فقط بگو که ما چه‎کار باید بکنیم. مثلاً اگر لازم بود که یک کمک مالی بشود چون ما می­گفتیم که آقا ما این هفته مثلاً به ده­هزار تومان پول احتیاج داریم. این‎ها پول می­دادند و سعی می­کردند که نپرسند که ما این پول را می­خواهیم چه‎کار بکنیم، برای این‏که دانستن آن ممکن بود اصلاً برای کل تشکیلات خطر ایجاد کند.

روابط ما بسیار ساده و در عین حال بسیار پیچیده و شفاهی بود و ما با دانشجویان ارتباطی داشتیم که هر وقت لازم می­شد ما می­توانستیم یک جمعیتی در حدود شش تا هشت­هزار نفر از دانشگاه تبریز را بسیج کنیم و بعداً خانواده­های این‎ها هم با این خط سیاسی هماهنگی داشتند و آماری که ما داشتیم این بود که بعضی اوقات ما می­توانستیم سی­هزار نفر از مردم را وارد خیابان بکنیم به کمک انضباط عجیب سیاسی و تشکیلات بسیار منظمی که خود دانشجویان فراهم کرده بودند که جزییاتش را هم لازم نبود به ما بگویند.

این کارها ادامه داشت و خوشبختانه هر چه به طرف انقلاب نزدیک­تر می­شدیم، شدّت و حدّت و انضباط سیاسی این کارها بیشتر می­شد.

س- در این انجمن­های اسلامی چه جور مطالبی تدریس می­شد؟

ج- انجمن­های اسلامی در سطح هر گروه در دانشکده و هر دانشکده کار می­کردند. کارهای ساده­شان این بود که اول دانشجویان با هم نماز می­خواندند. چون نماز یک شعار سیاسی بسیار بزرگی بود در آن روزگار به ندرت کسی می­توانست تظاهر به نماز خواندن بکند. اصولاً تظاهر به نماز خواندن یک حرکت سیاسی بود. این‎ها سعی می­کردند نماز بخوانند و رژیم هر چند که سفاک بود، دیگر نمی‎توانست بگوید نماز نخوانید، چون دیگر عکس­العمل بسیار بدی ایجاد می­کرد که آن­ها از این می­ترسیدند. بعد کتابخانه­های بسیار کوچکی تشکیل می­دادند، جزواتی، اطلاعات سیاسی و کتاب­هایی را جمع و جور می­کردند. خیلی­هایش هم تو بازار بود و رژیم به آن­ها خیلی حساسیت نشان نمی­داد در برخی از مواقع، ولی همۀ آن­هایی که آزاد بود، بعد ممنوع شد. یادتان هست کتاب­های دکتر شریعتی چاپ می­شد، کتاب­های مهندس بازرگان چاپ می­شد، کتاب­های دیگران. این‎ها همه بعد به­تدریج ممنوع شد.

س- می­شود گفت که قسمت اعظم کتاب­هایی که مطالعه می­شد و بحث می­شد در این انجمن­های اسلامی کتاب­های متعلق به آقای دکتر علی شریعتی و آقای مهندس بازرگان بودند؟

ج- سیدقطب، یک کتابی بود «مالکیت در اسلام» مال آقای طالقانی، عدۀ زیادی از کتاب­های مرحوم مطهری، چون آن­ها پایه­های ایدئولوژیشان خیلی محکم بودند یک مقداری هم بچه­ها در اواخر به تاریخ اسلام و تاریخ ایران علاقه­مند شده بودند. مثلاً تاریخ مشروطیت را خیلی خوب می­خواند.

س- مال کسروی را.

ج- احتمالاً مال کسروی را هم می­خواندند بله. مثلاً دلشان می­خواست مدرس را بیشتر می­شناختند. به شخصیت­ها و مبارزات سیاسی می­پرداختند. سعی می­کردند که دورۀ فرض بفرمایید که انتقال از سیستم قاجار به سیستم مشروطیت و تحولات سیاسی که در آن‎جا به وجود آمد، نقش روحانیت و چطور ماجرای سیاسی در آن‎جا منحرف شد به اصطلاح این آمریکایی­ها hijack شد. سعی می­کردند این‎ها را خیلی خوب بفهمند. کارهایشان دو جهت داشت: یک جهت بسیار قوی ایدئولوژیکی، قرآن، نهج­البلاغه، کتاب­های فلسفی مرحوم مطهری، کتاب­های مرحوم شریعتی، برخی از کتاب­های مهندس بازرگان، کتاب­های سیدقطب و کتاب­های تاریخی. این‎ها چیزهایی بود که خیلی مورد استقبال بچه­ها بود. جلسات قرائت قرآن و تفسیر قرآن داشتند و خیلی خوب استقبال می­کردند از این جلسات. یکی از کارهایشان این بود که اول سال یارگیری بکنند. دانشجویان جوانی که وارد دانشگاه می­شوند این‎ها را جذب کنند که این‎ها جذب بی­خط­ها به اصطلاح بی­تفاوت­هایی که به تنعمات و به خوش­گذرانی این‎ها می­پرداختند جذب آن­ها نشوند یا احتمالاً جذب گروه­های چپی نشوند، چون به هرحال، گروه­های چپی هم با مسلمان‎ها یک رقابت­هایی آن روز بین خودشان داشتند. با وجود این‏که در خیلی از جهات در حرکات سیاسی تظاهرات و این‎ها با هم همکاری می­کردند، ولی در یارگیری و مواضع سیاسی کاملاً خطوطشان متفاوت و مشخص بود. بعد یک روز دانشجویان یعنی آن عضو رابط آمد گفت که آقا ما هر کار در دانشگاه می­بایست بکنیم کردیم، ما هر چه کتاب می­بایستی بخوانیم خواندیم، هرچه کتاب می­بایستی به بچه­ها بدهیم دادیم و خوب امکانات مالی هم که از کادر آموزشی فراهم می­شد هر کس را رژیم به زندان می­کرد که تعدادشان خیلی زیاد بود، بورس تحصیلی‎شان را قطع می­کرد. این‎ها را ما جبران می­کردیم با آن پول­هایی که داشتیم. یعنی یک قرض‎الحسنه­ای درست کرده بودیم، صندوق قرض­الحسنه، در اختیار یک دانشجویی بود این مرتب پول از ما می­گرفت و می­داد به کسانی که نیازمندی­های مالی داشتند و برخی از این دانشجویان که می­رفتند زندان چون از آن کمکی که به عنوان بورس می­گرفتند یک صد تومانی، صدوپنجاه تومانی هم برای پدر و مادرشان می­فرستادند فقیر بودند آن کمک خیلی نگران می­کرد خانواده را. به محض این‏که آن قطع می­شد می­فهمیدند که بچه­شان دچار زحمت است. ما سعی می­کردیم به هر حال هم آن کمک را ادامه بدهیم و هم این دانشجو وقتی از زندان آزاد می­شد، آن‎جا به هرحال می­گفتند توبه کن، غلط بکن ولش می­کردند. وقتی می­آمد دیگر بورس به او نمی­دادند. ما بلافاصله از نظر مالی کمکش می­کردیم. بعد یک عده­ای بودند بعد از این‏که بورسشان درست می­شد این کمک را پس می­دادند، در نتیجه این صندوق هی باد می­کرد، بزرگ می­شد، محتوایش مقدار نقدینه­اش زیاد می­شد. بعد ما حتی می­توانستیم وجه­الضمانه بگذاریم. یک دانشجویی که اواخر زندان می­کردند با وجه‎الضمانه آزاد می­کردند آن­ها را آزاد بکنیم. کار خیلی به اصطلاح تشکیلاتی و منظم و ملموس شده بود. این آقایان آمدند گفتند که آقا ما هر کاری می­بایستی بکنیم در دانشگاه کردیم حالا دیگر چه‎کار کنیم؟ من به این‎ها پیشنهاد کردم که چون یک فاصلۀ اخلاقی بسیار عمیقی بین محیط دانشگاه و بین محیط جامعه رژیم به وجود آورده بود. یادتان هست شما کوی­های دانشگاهی که درست کرده بودند، سعی کردند دانشجویان را از تو شهر جمع کنند و ارتباط این‎ها را با متن جامعه کم بکنند. ضمناً یک مقدار کارهای غیرسنتی و خلاف اخلاقی هم که در بین دانشجویان رواج پیدا می­کرد خانواده­ها را نسبت به تیپ دانشجو بدبین می­کرد. بنابراین خانواده­ای که دختری داشت برایش قابل تحمل نبود که یک پسر دانشجویی ‎مثلاً تو اتاقش، تو خانه­اش اتاق گرفته باشد. این شکاف می­بایست از بین برود و برنامه­ریزی برای از بین بردن این شکاف خیلی ساده بود، ولی خیلی حوصله می‎خواست.

این‎جا ما به فکر پر کردن این شکاف افتادیم و به این دانشجویانمان عرض کردیم که شما از این به­بعد بروید از دانشگاه بیرون و از انجمن­های اسلامی هم بیایید بیرون و بروید در محله­های شهر در مساجد نماز بخوانید. این‎ها گفتند که آقا نماز چیه، ما نماز داریم تو خانه می­خوانیم، نماز که چه فایده دارد؟ ما به ایشان توصیه کردیم شما باید حداقل شش ماه علی­الدوام در مساجد حتی­المقدور سه وقت به­خصوص شامگاهان که مردم فقرا، محرومین این‎ها همه می­روند تو مسجدهای محل نماز می­خوانند آن‎جا حاضر باشید تا مردم شما را به عنوان نمازگزار و خلیق و سلیم­النفس بشناسند و شما ارتباط عاطفی برقرار کنید با مردم. بعد از این‏که آن ارتباط برقرار شد، آن وقت شما صلاحیت دارید که بحث­های سیاسی­تان را هم مطرح بکنید، والا قبل از این شما به محض این‏که می­خواهید وارد بحث سیاسی بشوید، مردم رم می­کنند و به شما هم اعتماد نمی­کنند. شما دانشجویی هستید و روشنفکر که در اطراف دانشگاه کارهای غیراخلاقی هم اتفاق می­افتد و صلاح نیست شما الان فوری با بحث­های سیاسی شروع کنید. این برنامه بسیار موفق بود این‎ها پخش شدند توی مساجد شهر و هر کسی از هر جایی که می­آمد اولاً سعی کردند در کوی دانشگاه کمتر زندگی کنند و بیشتر در محل­ها باشند و بعد در شهر هم در مساجد باشند و نماز بخوانند. بعد این کارگرها، این بازاری­ها، زن­ها، مردها کم­کم با این‎ها مأنوس شدند و دیدند این‎ها جوان­های نمازگزار و قابل اعتمادی هستند. این باعث شده بود که یک رابطۀ خیلی قوی بین روحانیت تبریز و دانشجویان هم به وجود بیاید. مرحوم آیت­الله قاضی مثلاً ایشان با دانشجویان ارتباط مستقیم داشت و هرگاه این‎ها مشکلی داشتند، مشکل مالی، کتاب، کتابخانه، این‎ها به آن­ها کمک می­کردند. این باعث شد که شبکۀ سیاسی که در دانشگاه به وجود آمد ریشه­های بسیار قوی و سریع بدواند در بازار و در متن جامعه و تنها منحصر به پدر و مادر همین دانشجویان مسلمانی که در دانشگاه بودند نباشد و این عکس­العملش را در اولین راهپیمایی که در تبریز اتفاق افتاد نشان داد. شما یادتان هست که وقتی یک تظاهراتی شد در قم بعد از این‏که یک مقاله­ای نوشته بودند علیه امام خمینی…

س- بله، بله.

ج- و بعد یکی از طلاب شهید شد. یک تظاهرات مختصری در قم برگزار شد خیلی تکان­دهنده بود. اولین چهلم این را دانشگاه تبریز برگزار کرد و بعد از آن چهلم، جریاناتی پیش آمد که من ترجیح می­دهم با یک سؤال شما آن­ها را شروع کنم که راهپیمایی به عنوان یک حرکت سیاسی معرفی شد و در آن راهپیمایی آن همبستگی و آن به اصطلاح ارتباط شبکۀ سیاسی دانشگاه با تودۀ شهر تبریز و آذربایجانی­ها کاملاً مشخص شد و شکل خودش را نشان داد.

اجمالاً این فعالیت­ها در بین مردم ادامه داشت و بر همبستگی و داد و ستد فکری بین توده­های مردم و دانشگاهیان هم در کادر آموزشی، تعدادیشان البته، و هم در اکثریت وسیعی از دانشجویان ادامه داشت و شکل طبیعی خودش را می­گرفت و رشد می­کرد. نارضایی مردم از رژیم زیاد چیز مهمی نبود که احتیاج به فعالیت سیاسی داشته باشد، یعنی برای این‏که انسان بفهمد که رژیم بسیار فاسد است و مملکت وضعش خراب است لازم نبود آدم نابغه باشد. بنابراین هم می­فهمیدند کفاش، بقال، باسواد، بی­سواد، حمّال، تحصیل­کرده، تحصیل­نکرده، روحانی، غیرروحانی، چپ­گرا، راست­گرا این مورد اتفاق بود که این خانه، خانۀ فساد است و باید خراب بشود. منتهی قدرت فریاد کشیدن و عکس­العمل نشان دادن و سازماندهی نبود و چون قدرت سازماندهی در آن روز به دلیل شرایط خاص در دانشگاه تا حدی در دانشگاه فراهم شده بود، بنابراین این سازماندهی دانشجویان دانشگاه بود که به توده­ها ارتباط پیدا می­کرد و آن­ها را به خودش مرتبط می­کرد و توسعه می­یافت و کار روحانیت در بین توده­ها مُمِد کار دانشجویان می­شد و کار دانشجویان در بین توده­ها ممد کار روحانیت می­شد و این شبکه را وسیع می­کرد. می­دانید که این‌‎قدر گروه­های سیاسی کوچک کوچک که به ابتکار حتّی یک فرد بعضی اوقات تشکیل شده بود در مملکت وجود داشت و این‎ها از وجود هم بی­اطلاع بودند که حساب نداشت. چون قدرت سازماندهی در شرایط خفقان کامل، در شرایطی که با آن شکنجه­های وحشتناک ساواک مردم مواجه بودند تضعیف می­شود و بزرگ­ترین هنر رژیم هم این بود که سازماندهی را از بین ببرد. حتّی اگر یادتان باشد یک فردی اگر هم یک فریادی می­زد، زیاد مهم نبود. اتفاقاً فریادهای فردی خیلی هم ساده­لوحانه بود، برای این‏که می­توانست رژیم از آن­ها به عنوان یک به اصطلاح روزنۀ اطمینان استفاده بکند و ما فریادهای فردی که یک نفر قهرمان بازی بکند و خودش را به مثلاً ساواک بی‎اندازد و ضمناً این­طوری هم منعکس بشود که بله می­شود مخالفت کرد. ما این‎ها را محکوم می­کردیم. ما مخالفت به آن معنا را دوست نمی­داشتیم. ما معتقد بودیم آن­هایی که دارند سازماندهی می­کنند شبکه را توسعه می­دهند، آن­ها دارند کار درستی می­کنند نه آن­هایی که فریاد می­زنند، کارهای احساساتی می­کنند، حساب شده یا حساب نشده خودشان را درگیر زندان­های ساواک می­کنند و دقیقاً این پیش­بینی­ها و همکاری­ها هم درست بود و هم موفق. تا این‏که بعد از ماجرای قم دیگر به اصطلاح حرکت سیاسی از تظاهرات دانشجویی به دلیل مثلاً مشکلات رفاهی یا خوابگاه یا غیره ذلک کاملاً جدا شد، شکل صددرصد سیاسی به خود گرفت و کاملاً مشخص بود که به چه طرف می­رود.

س- شما در آن تظاهرات تبریز که در زمان دولت دکتر آموزگار صورت گرفت کجا بودید؟

ج- من در تبریز بودم.

س- از آن روز چه خاطراتی دارید؟

ج- من متأسفانه دو سه تا واقعه هست که با هم اتفاق افتاده تاریخ دقیق روزهایش یادم نیست. ولی الان عرض می­کنم که چطور شد.

س- شما اگر راجع به رویدادهایش صحبت بفرمایید روزهایش مشخص می­شود.

ج- آن ماجرا به نظر من بعد از، شما با من همکاری کنید، واقعۀ قم اتفاق افتاد.

س- بله، بله.

ج- حالا، بعد از واقعۀ قم ما قرار بود در تبریز چهلم بگیریم. روز قبل از چهلم یعنی روز سی‎ونهم عده­ای از دانشجویان چپی که ما آن­ها را به اسم می­شناختیم، این‎ها کمونیست بودند. حالا این‎ها صادقانه کمونیست بودند یا نه آن یک بحث دیگری است، چون ما همه­مان اطلاع داریم که رژیم یک عده کمونیست پوشالی هم داشت که به مناسبتی این‎ها را راه می­انداخت و بعد در پناه شعارهای سیاسی این‎ها، مردم را سرکوب می­کرد، حرکات اصیل را به اصطلاح می­کوبید و حتماً در کتاب­هایی هم که در این سر دنیا نوشته شده نشان می­دهد که این مدل هم از مغرب زمین از آمریکا آمده. یک کتابی هست بنام “Uncloaking the CIA” نمی­دانم دیدین یا نه؟

س- بله.

ج- تو این کتاب کاملاً مشخص می­کند که چطور این‎ها در کشورهای آمریکای لاتین و در جاهایی که حرکات انقلابی ممکن است پیش بیاید یک حرکات انقلابی غیراصیل، شبه انقلابی، درست می­کنند تا در پناه آن­ها حرکت­های اصیل را بکوبند. این ماجرا در داخل ایران هم بود و ما شاهد بودیم که یک عده­ای به اصطلاح انقلابی­نما چپ­گرای به اصطلاح غیراصیل بودند که این‎ها در مواقع لازم بهانه­های لازم را به دست رژیم می­دادند که حمله بکند، به اصطلاح بکوبد، بگیرد، بکشد. و روز سی‎ونهم ماجرای قم یادم هست که عده­ای از دانشجویان چپی در کنار دانشکدۀ ادبیات جمع شدند و شروع کردند به فحاشی و شعارهای تند سیاسی و حتّی فحش رکیک دادن به مثلاً کسان شاه و شعارهای کارگری که در ایران معمولاً خیلی کسی جرأت نمی­کرد بدهد و صحبت از فرض بفرمایید که استالین، لنین، نمی­دانم جنبش بین­المللی کارگری از این صحبت­ها. این‎ها معلوم بود که خیلی ساختگی است، این‎ها بی­سابقه بود و من احساس کردم که این‎ها یک پوششی است برای این‏که زمینۀ سیاسی فراهم بشود و فردا حرکتی که بچه مسلمان­ها می­خواهند راه بی‎اندازند، سرکوب شود. اتفاقاً این نکته را یک عده­ای از برادران دانشجویم را صدا کردم و به آن­ها گفتم، گفتم شما فردا روز خیلی سختی را در پیش دارید برای این‏که این‎ها این کار را کردند الان ببینید پلیس هم هیچ عکس­العملی نشان نداد، پلیس در دانشگاه همه جا حاضر و ناظر مسلح بود، ولی ایستاد و به این‎ها خندید و بعد این‎ها خودشان هم یک سنگی انداختند به طرف پلیس و پلیس هم یک سنگی جواب داد و کسی را هم دستگیر نکردند، ولی عصر روزنامه­ها نوشتند که در دانشگاه تبریز بین پلیس و بین دانشجویان انقلابی، نمی­دانم، یک زد و خورد خیلی قوی شد و بعد پلیس دانشگاه مجبور شد مداخله بکند. این حرکت نشان می­داد که روز فردا روز بسیار بدی است و یادم هست که این برادران دانشجویان ما وقتی که در محل اجتماعشان که جلوی دانشکده ادبیات بود داشتند جمع می­شدند قبل از این‏که هنوز به آن ساعت مقرر برسد با مقاومت و عکس­العمل شدید پلیس مواجه شدند. پلیس بدون هیچ بهانه­ای رسید و یک نهیبی زد و بچه­ها را به مسلسل بست و تمام ساختمان دانشکده ادبیات شیشه­های چند طبقه این‎ها همه شکست و عده­ای از بچه­هایی که تو حیاط بودند این‎ها زخمی شدند. بعد پلیس ریخت توی ساختمان دانشکده، ساختمان شماره ۲ و آن‎جا هم گاز اشک­آور زدند یکی دو تا سر و کله را رفتند شکستند و به بهانه­های مختلف میزها را به هم می­ریختند، شیشه­ها را می­شکستند، تو سر این و آن می­زدند. رفتند تو دانشکده کشاورزی همین کار را کردند و آن روز ظاهراً شش­ هفت نفر از دانشجویان کشته شدند و وضع دانشگاه هم به یک میدان جنگ نابرابری تبدیل شد که خیلی دردناک بود.

این روز اولین به اصطلاح حرکتی که واقعاً برای انقلاب خیلی تعیین­کننده بود بعد از ماجرای چهلم قم در دانشگاه تبریز شکل گرفت و بقیۀ جریانات تبریز را این ماجرا هدایت کرد. چیزی را که من باید این‎جا اضافه بکنم این بود: گرایش­های سیاسی دانشجویان از چه قبیل بود در دانشگاه؟ ما یک عده­ای دانشجو داشتیم که این‎ها از یک خانواده­های به­خصوصی آمده بودند. از خانواده­هایی که به این‎ها کاملاً تلقین شده بود که این‎ها درگیری سیاسی نباید داشته باشند و صلاحشان نیست و پدر و مادرشان هم درگیری سیاسی نداشتند، زندگی متوسط شاید متمایل به مرفهی داشتند. از بی­حجابی و از به اصطلاح آداب­دانی­های غربی و ژست­های به اصطلاح مدرن و امروزی خیلی خوششان می­آمد و دلشان می­خواست که هم پسرشان و هم دخترشان، آرایش درست و حسابی داشه باشند، وضع کراواتشان، وضع کت و شلوارشان، بیشتر به این فکرها بودند. یک عده­ای بودند که این‎ها گرایش­های چپی و مارکسیستی داشتند. این عده هم معمولاً از بین همین روشنفکران بی­تفاوت شکار می­شدند، چون نداشتن یک ایدئولوژی سیاسی یک ضعف بزرگی بود و ایدئولوژی­های سیاسی که خیلی شرایط سنگینی نداشت آدم را به نماز خواندن و روزه گرفتن و تقوی و حدت و شدت­های اخلاقی، انضباط‏های اخلاقی دعوت نمی­کرد، همیشه آسان­تر بود. آدم می­توانست مثلاً اگر یک مختصر آلودگی با محرمات هم دارد آن­ها را ادامه بدهد. در عین حال، شعار انقلابی هم بدهد، شعار سیاسی هم بدهد و کار سیاسی هم بکند. این خیلی راحت­تر می­آمد به کام جوان­ها تا یک به اصطلاح نظام سیاسی که انضباط خیلی سنگین اخلاقی می­خواست و باید انسان خودش را هم قشنگ از نظر معیارها و ارزش‎های آن نظام کنترل بکند و به حلال و حرام و نظافت و واجب و مستحب و مکروه و مباح به همۀ این‎ها بپردازد. این در نتیجه ما می­توانیم به سه خط تقسیم بکنیم. یک عدۀ بی­تفاوت مصرفی و یک عده­ای چپ­گرا که برخی از این‎ها انصافاً آدم­های صادقی بودند و با تمام تعهد پی آن فکرشان رفته بودند کار نداریم که محتوای فکر غلط باشد یا درست. یک اکثریت خیلی وسیعی هم بودند که مسلمان بودند و ما آماری که داشتیم این بود که مثلاً از نه‎هزار دانشگاهی، بیش از شش‎هزاروخرده‌ایشان جزو انجمن اسلامی و فعال بودند، یک عده­شان بی­تفاوت بودند، حداکثر دوهزار نفرشان چپی یا متمایل به چپ بودند. این‎ها خطوطی بود که در دانشگاه وجود داشت و این خطوط بعداً هم در صفوف انقلاب و در صفوف راهپیمایی کاملاً حس می­شد و مشخص بود. اما چه اتفاقی افتاد بعد از کشته شدن دانشجویان؟ دانشگاه به هم ریخت و کسی کلاس نرفت و خواستۀ ما هم یک خواستۀ خیلی ساده­ای بود. ما فکر می­کردیم که قبل از این‏که ما این مسئله را سیاسی بکنیم، اصلاً همین­طور در سطح حقوقی نگهش داریم. چه عیبی دارد که ما بگوییم که آقا این‎ها را کی کشت؟ چرا کشت؟ مجوز این تیراندازی چه کسی بود؟ خوب، این‎ها را محاکمه بکنید، شما معتقدید که دولتید دیگر، دولت باید بتواند این کار را بکند.

س- به خاطر می­آورید که چند نفر کشته شدند؟

ج- بله. ما آماری که داشتیم ۷ نفر بود ولی مطمئن نبودم که این ۷ نفر درست باشد. شاید پنج نفر بودند ولی آن‎چه که ما رویش عمل می­کردیم، بر مبنای کارمان هفت نفر بود و روز هفتم این دانشجویان فرا رسید و قرار شد که ما در دانشگاه هفتمی داشته باشیم. ما یک ارتباط­های بسیار سازنده و بسیار حساب شده­ای هم در آن شبکه­مان داشتیم که ما می­توانستیم از درون دستگاه­های اطلاعاتی دولت هم بی­خبر نباشیم و مثلاً با تشکیلاتی که در خود دانشگاه داشتیم و با روابطی که این‎ها با برخی از مأمورین در داخل دانشگاه داشتند می­توانستند بفهمند که رژیم در روز هفتم چه‎کار می­خواهد بکند یا مثلاً کی قرار هست فلان کتابخانه را رژیم اشغال بکند، یا کی می­خواهند فلان انجمن اسلامی را کتک بزنند، یا کی قرار است فلان دانشجویان را بگیرند. این‎ها را معمولاً ما جلو جلو می­دانستیم و این الحمدالله با وجودی که همه چیز شفاهی و خیلی primitive بود و این خیلی به اصطلاح کافی و موفق بود و یادم هست که بچه­ها به ما می­گفتند که آقا فردا قرار است کتابخانۀ ما را مصادره کنند و حالا شما چه‎کار می­توانید بکنید؟ و یک روز این‎ها از من خواستند که ما کمکشان کنیم که کتاب­های این‎ها مصادره نشود و ما بهترین کاری که می­توانستیم بکنیم این بود که نزدیک­های دانشکده ادبیات ماشینمان را یک جا پارک کنیم و صندوق عقبش را هم باز کنیم و بعد با این‎ها هماهنگ کردیم که این‎ها در یک ساعتی که دانشگاه خیلی خلوت است قبلاً این‎ها بروند کتاب­های کتابخانه­شان را قشنگ بسته­بندی کنند و بسته­ها را مثل یک خشت آماده بکنند که بشود پرتابش کرد. بعد ده نفر، پانزده نفر از در کتابخانه تا در ماشین مثلاً بگذارند و در فرصت­های مناسب این بستۀ کتاب را پرت کنند و این را بگذارند تو جعبه عقب ماشین. و این‎ها در فرصت ناهار و تا ساعت دو، دوونیم بعدازظهر که سر و صداها خوابیده بود توانستند این کتاب­ها را منتقل کنند به ماشین من و این‎ها دو سه روز تو ماشین من بود. ما هیچ جا نداشتیم این‎ها را بگذاریم. این ماشین سنگین هی تو دانشگاه می­آمد و می­رفت و کسی نمی­دانست که توی آن چیست و وقتی ما این‎ها را بردیم تو یک خانه­ای که دانشجویان معرفی کردند، آن­ها را تحویل دادیم. این‎ها مسیر ما را دنبال کرده بودند و روز بعد رفتند تو آن خانه، همان جا، ظاهراً به آن خانه مشکوک هم قبلاً بودند. هم کتاب­ها را مصادره کردند و هم صاحب‎خانه را اذیت کردند و هم آن دانشجویان را گرفتند. شبکه­ای که ما داشتیم، این را می­خواستم بگویم، اطلاعات از برنامه­های رژیم هم راحت می­توانست به دست بیاید. چون ما به هر حال، تو پلیس­ها هم آدم­های خوبی بود، توی خود استادهای دانشگاه که با دستگاه نزدیک­تر بودند آدم­های صالحی بودند که این‎ها دوسره کار می­کردند. از یک طرف وانمود می­کردند که با دستگاهند و از طرف دیگر واقعاً با جنبش­های انقلابی و حرکات دانشجویی همکاری داشتند و صلاح ما این بود که این‎ها موضع وابستگی به دستگاهشان را همین جور حفظ کنند و آن‎جا باشند والا ارتباط اطلاعاتی ما از درون سیستم خیلی کم می­شد. در نتیجه ما خبردار شده بودیم که روز هفتم ساواک می­خواست یک مراسم هفتمی به خاطر کشته شدن آن دانشجویان برگزار بکند و بعد رادیو و تلویزیون هم بیایند مراسم را ببینند و منعکس بکنند از رسانه­ها و ختم را برگزار بکنند و غائله را جمع کنند. ما هم آن روز داشتیم یک نامه­ای می­نوشتیم که همه امضا کنند. مثلاً اعتراض به این کار و این نامه مستمسکی بود که ما به همۀ کادر آموزشی خبر بدهیم که آقا شما در این مراسم هفتم نباید شرکت کنید. این‎ها هم خیلی عصبانی بودند که آخر مگر می­شود در مراسم هفتم دانشجویانی که کشته شدند شرکت نکنیم، آخر این‎ها دانشجویان ما هستند. ما جرأت نمی­کردیم که به همۀ این‎ها بگوییم که آقا این هفتم قلابی است برای این‏که اگر ما می­گفتیم آن­ها از ما توضیح می­خواستند، شما از کجا می­دانید؟ و ما به همه نمی­توانستیم بگوییم که ما شبکه­مان تا کجا راه دارد. بنابراین ما فقط توصیه می­کردیم که آقا نکنید این کار را. یک عده­ای هم عصبانی بودند که به خاطر دانشجویانی که شهید شدند حتماً باید هفتم برگزار بشود و ما هم شرکت می­کنیم. ما هم نگران این بودیم که دستگاه بیاید و از این ماجرا بهره­برداری بکند و یک برنامۀ تلویزیونی بگذارد و بعد ختم برگزار کند و بعد خودش غائله را جمع کند و از همین هم به نفع خودش بهره­برداری بکند و سوءاستفاده بکند.